Czerwona kartka

Marcin Nowomiejski

Szatnia eksperta

Żółta czy czerwona: to już 50 lat

Był 1973 rok, mecz Cesena-Verona. W pewnym momencie prowadzący go sędzia Fernando Lazzaroni sięgnął do kieszeni spodenek, szukając w niej czegoś, choć nikt z widzów nie był świadomy czego. Docierając do winowajcy, wyciągnął z niej czerwony kartonik i z nieco szyderczym uśmiechem pokazał go piłkarzowi, którego po chwili wyrzucił z boiska.
Napoli

Marcin Nowomiejski

Szatnia eksperta

Dieta i kilometry, czyli sekrety scudetto Napoli

Każdy mistrz ma swoje sekrety. Nie każdy je ujawnia. A przynajmniej nie każdy mówi o nich na co dzień. Zaglądamy na podwórko Napoli, żeby sprawdzić, jak wyglądają treningi i strategie żywieniowe zespołu Luciano Spallettiego. Jasne jest bowiem, że tu nic nie pozostawia się przypadkowi. Napoli ...

Marcin Nowomiejski

Szatnia eksperta

Juventus znowu w opałach

Nie opadł jeszcze kurz po porażce Juve z Sevillą w Lidze Europy i pożegnaniu z nadziejami o włoskim finale, a być może wręcz pucharze tegoż turnieju, a turyńczycy muszą prędko zejść na ziemię i poza walką o punkty w ostatnich kolejkach tego sezonu zmierzyć się ...
Champions League

Marcin Nowomiejski

Szatnia eksperta

Kiedy TOP4 Serie A nie oznacza gry w Lidze Mistrzów

Czy możliwe jest, żeby drużyna, która zakończy rozgrywki Serie A w najlepszej czwórce, nie mogła zagrać w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie? Istnieje taki scenariusz.
Plusvalenza

Marcin Nowomiejski

Szatnia eksperta

Czym jest plusvalenza

Czym jest plusvalenza? Wyrażenie to, choć istnieje niemal od zawsze, odkąd we Włoszech (i nie tylko) zaczęto zawierać pierwsze transakcje, ostatnimi czasy robi prawdziwą furorę.
Agenci pilkarscy

Marcin Nowomiejski

Szatnia eksperta

Agenci piłkarscy złotem obsypani

Mimo trudnej sytuacji finansowej, w której znalazła się liga włoska, w Serie A wydaje się coraz więcej pieniędzy na wynagrodzenia agentów piłkarskich za pośrednictwo w transferach. W 2022 roku Włosi zapłacili im rekordowe 205,7 miliona euro.

Marcin Nowomiejski

Szatnia eksperta

Jak działa półautomatyczny spalony?

Serie A jako pierwsza z europejskich lig wdrożyła technologię testowaną uprzednio na mundialu w Katarze. Na czym polega półautomatyczny spalony?