Christian Panucci

Filip Kotowicz

Magazyn wspomnień

Christian Panucci: piłkarz, który oszukał przeznaczenie

Christian Panucci - charyzmatyczny prawy obrońca z Savony o silnym charakterze. Jeden z najlepszych, jakich wydała włoska ziemia. Grał w największych klubach we Włoszech i w Europie. W wieku 23 lat był bohaterem historii godnej sagi „Final Destination” – oszukał przeznaczenie i przeżył katastrofę lotniczą. Niektórzy twierdzili, że jest trudny we współpracy, kłótliwy, a nawet dezorganizujący szatnię. Panucci zawsze mówił, co myśli, a kiedy przesadzał, brał za to odpowiedzialność, ponosząc tego konsekwencje.
Azzurri: Bitwa o Highbury

Filip Kotowicz

Magazyn wspomnień

14 listopada 1934: Bitwa o Highbury

Bitwa o Highbury – ten mecz miał wyłonić najlepszą drużynę świata, lecz gdy kurz opadł, nikt nie czuł w pełni zwycięstwa. W zapadającym listopadowym zmierzchu 1934 roku, w sercu Londynu, stadion Highbury stał się areną zaciętej rywalizacji pomiędzy Anglikami a aktualnymi mistrzami świata, Włochami. Ostatecznie górą byli gospodarze, jednak to piłkarze z Półwyspu Apenińskiego uznali się za moralnych zwycięzców.
Roma scudetto 2001

Filip Kotowicz

Magazyn wspomnień

Roma 2001: historia nieoczekiwanego triumfu

La Roma è Campione d’Italia! 17 czerwca 2001 roku giallorossi sięgnęli po swoje trzecie w historii mistrzostwo Włoch, wygrywając niesamowity wyścig z Juventusem i wyprzedzając Starą Damę o dwa oczka w tabeli. Ulice Wiecznego Miasta zalał oszalały z radości wielotysięczny tłum. Gladiatorzy Fabio Capello zapisali się złotymi zgłoskami w historii calcio.
Parma Calcio

Filip Kotowicz

Magazyn wspomnień

Parma: narodziny i upadek giganta lat ’90

W ciągu zaledwie dekady, w latach 1992-2002, Parma Calcio przemieniła się z przeciętnego klubu w potęgę europejskiego futbolu, tworząc rozdziały pełne pasji i niezapomnianych emocji. Pod skrzydłami rodziny Tanzi, właścicieli spożywczego koncernu Parmalat z regionu Emilia-Romagna, ten klub przeobraził się w piłkarskiego giganta, stając się jednym z najjaśniejszych symboli lat 90.
Bitwa o Santiago - AI Generated

Filip Kotowicz

Magazyn wspomnień

Bitwa o Santiago: najbrutalniejszy mecz w historii mundialu

„Bitwa o Santiago” to jeden z najbrutalniejszych i najbardziej haniebnych meczów piłki nożnej w historii tego sportu. To historia spotkania fazy grupowej mistrzostw świata z 1962 roku, rozgrywanych w Chile. Mecz na Estadio Nacional, którego świadkami było 66 tysięcy kibiców, niewątpliwie był bodźcem do wprowadzenia wówczas nieobowiązujących w tym sporcie żółtych i czerwonych kartek dla zawodników.
Gianni Rivera

Łukasz Stachowiak

Magazyn wspomnień, Strefa kibica

Gianni Rivera: Fantasista z epoki catenaccio

Gianni Rivera. Jego historia z pozoru jest nudna. To nie opowieść o wzlotach i upadkach, skandalach i dramatach. To historia skazanego na sukces
Pro Vercelli

Filip Kotowicz

Magazyn wspomnień

Pro Vercelli: zapomniany mistrz

Pro Vercelli - piemoncki klub upadłych gigantów włoskiego futbolu - to chyba najlepsze określenie dla tego niegdyś wspaniałego zespołu, który dziś, pod warstwą grubego kurzu, tuła się po Serie C. Jest to drużyna, która obok Genoi zdominowała w pełni calcio na początku XX wieku i ma na swoim koncie tyle samo tytułów, co Roma, Lazio i Napoli łącznie.

Kuba Machowina

Strefa kibica, Magazyn wspomnień

Matthäus, Brehme, Klinsmann: Trzej muszkieterowie Trapattoniego

Matthäus, Brehme, Klinsmann. „Było ich trzech, każdy z nich inna krew, ale jeden przyświecał im cel...” - podbić Mediolan oraz Italię.
Kappa

Filip Kotowicz

Magazyn wspomnień

Kappa: marka która zmieniła futbol

Kappa to marka wyjątkowa, która przez swoje pomysły i koncepcje dotarła z Turynu na światowe salony, ale także znacznie zmieniła estetykę odzieży sportowej.
Roberto Mancini

Filip Kotowicz

Magazyn wspomnień

Roberto Mancini: legenda Sampdorii

Roberto Mancini jest przez wielu z nas znany przede wszystkim jako trener, który osiągnął wiele sukcesów w świecie futbolu.