Christian Panucci: piłkarz, który oszukał przeznaczenie
Christian Panucci – charyzmatyczny prawy obrońca z Savony o silnym charakterze. Jeden z najlepszych, jakich wydała włoska ziemia. Grał w największych klubach we Włoszech i w Europie. W wieku 23 lat był bohaterem historii godnej sagi „Final Destination” – oszukał przeznaczenie i przeżył katastrofę lotniczą.
14 listopada 1934: Bitwa o Highbury
Bitwa o Highbury – ten mecz miał wyłonić najlepszą drużynę świata, lecz gdy kurz opadł, nikt nie czuł w pełni zwycięstwa. W zapadającym listopadowym zmierzchu 1934 roku, w sercu Londynu, stadion Highbury stał się areną zaciętej rywalizacji pomiędzy Anglikami a aktualnymi mistrzami świata, Włochami. Ostatecznie górą byli gospodarze, jednak to piłkarze z Półwyspu Apenińskiego uznali się za moralnych zwycięzców.
Parma: narodziny i upadek giganta lat ’90
W ciągu zaledwie dekady, w latach 1992-2002, Parma Calcio przemieniła się z przeciętnego klubu w potęgę europejskiego futbolu, tworząc rozdziały pełne pasji i niezapomnianych emocji. Pod skrzydłami rodziny Tanzi, właścicieli spożywczego koncernu Parmalat z regionu Emilia-Romagna, ten klub przeobraził się w piłkarskiego giganta, stając się jednym z najjaśniejszych symboli lat 90.
Bitwa o Santiago: najbrutalniejszy mecz w historii mundialu
„Bitwa o Santiago” to jeden z najbrutalniejszych i najbardziej haniebnych meczów piłki nożnej w historii tego sportu. To historia spotkania fazy grupowej mistrzostw świata z 1962 roku, rozgrywanych w Chile. Mecz na Estadio Nacional, którego świadkami było 66 tysięcy kibiców, niewątpliwie był bodźcem do wprowadzenia wówczas nieobowiązujących w tym sporcie żółtych i czerwonych kartek dla zawodników.
Gianni Rivera: Fantasista z epoki catenaccio
Gianni Rivera. Jego historia z pozoru jest nudna. To nie opowieść o wzlotach i upadkach, skandalach i dramatach. To historia skazanego na sukces
Pro Vercelli: zapomniany mistrz
Pro Vercelli – piemoncki klub upadłych gigantów włoskiego futbolu – to chyba najlepsze określenie dla tego niegdyś wspaniałego zespołu, który dziś, pod warstwą grubego kurzu, tuła się po Serie C. Jest to drużyna, która obok Genoi zdominowała w pełni calcio na początku XX wieku i ma na swoim koncie tyle samo tytułów, co Roma, Lazio i Napoli łącznie.
Matthäus, Brehme, Klinsmann: Trzej muszkieterowie Trapattoniego
Matthäus, Brehme, Klinsmann. „Było ich trzech, każdy z nich inna krew, ale jeden przyświecał im cel…” – podbić Mediolan oraz Italię.