Kappa

Kappa: marka która zmieniła futbol

Kappa to jedna z najbardziej kultowych firm w historii światowego sportu, a w szczególności futbolu. To marka wyjątkowa, która przez swoje pomysły i koncepcje dotarła z Turynu na salony całego świata, ale także znacznie zmieniła estetykę odzieży sportowej. Swój szczyt popularności marka osiągnęła na przełomie lat 80. i 90., zostając sponsorem technicznym Juventusu, Milanu oraz Barcelony, stając się estetycznym symbolem dekady sportowych wyczynów. Oto historia niezwykłej firmy, która przebyła długą drogę od produkcji skarpet do niezapomnianych i kultowych koszulek piłkarskich. 

Powstanie Kappa

Historia jednej z najbardziej charakterystycznych i znanych włoskich firm w branży odzieży sportowej ma swoje korzenie sięgające 13 listopada 1916 roku – czyli nieco ponad sto lat temu. Wówczas, pod koniec I wojny światowej, młody Abramo Vitale założył Società Anonima Calzificio Torinese.

Kapitał, który mógł zainwestować, był niewielki; dlatego na swoją siedzibę Vitale wybrał małe gospodarstwo położone za rzeką Dorą, sporo oddalone od centrum miasta i rzeki Pad, nad brzegami której rozkwitało coraz więcej dużych i wysoce prestiżowych firm. Jak łatwo można się domyślić z nazwy, wszystko zaczęło się od produkcji skarpet. Trzeba dodać – bardzo jakościowych, biorąc pod uwagę, że bardzo szybko zostały wybrane na zaopatrzenie Królewskiej Armii Włoskiej (Regio Esercito).

Rozwój, wojna i Plan Marshalla 

Do lat pięćdziesiątych firma kontynuowała ścieżkę wzrostu i sukcesu, choć przeżywała też trudniejsze okresy. Z jednej strony rozszerzyła swoją działalność, rozpoczynając produkcję podkoszulek i bielizny, co doprowadziło do włączenia słowa „Maglificio” do nazwy firmy. Jednak z drugiej strony, II wojna światowa przyniosła szereg problemów: poczynając od zmuszenia ówczesnego prezesa firmy i syna Abramo – Davide Vitale oraz Giuseppe Lattesy do rezygnacji ze stanowisk w firmie w związku z zaostrzeniem praw rasowych we Włoszech, po serię bombardowań sił alianckich, które nawiedziły Sabaudię w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, które całkowicie zrównały fabrykę z ziemią.

Na szczęście dla firmy, okres powojenny przyniósł odrodzenie. Pomoc finansowa płynąca z Planu Marshalla (plan Stanów Zjednoczonych mający służyć odbudowie gospodarki krajów Europy Zachodniej po II wojnie światowej) doprowadziła do odbudowy siedziby i wyposażenia jej w najnowsze maszyny. W tym samym okresie firma wreszcie uzyskała dostęp do nowych i dużych rynków. Po zakończeniu wojny, a co za tym idzie, konieczności skupiania się na armii, nadszedł czas, aby zdobyć zaufanie narodu włoskiego.

Zawsze winny jest przypadek

Rewolucja marki oraz zmiana jej nazwy rozpoczęła się od przypadkowego zdarzenia. W 1956 roku, w wyniku błędu produkcyjnego i wynikającej z tego udanej próby odzyskania wiarygodności, na skarpetkach i podkoszulkach zaczął pojawiać się niemiecki napis „K-Kontroll”, będącym gwarancją jakości na tle innych. Dwa lata później powstaje znak towarowy Kappa, który nawiązuje do greckiej litery alfabetu, co również powoduje, że K-Kontroll zaczął być odczytywany jako K(appa)-Kontroll, czyli znak jakości Kappa.

W 1968 roku, po śmierci Davide Vitale (syna Abramo – założyciela MCT), jego syn Maurizio wpadł na pomysł założenia wspólnie z Marco Boglione, będącego dyrektorem sprzedaży i marketingu MCT, marki, która będzie nosić nazwę „Robe di Kappa”, jedyną włoską marką, która będzie identyfikowana z popularnym już w tamtym czasie znakiem jakości Kappa.

Mówi się, że Maurizio Vitale doznał objawienia podczas oglądania w telewizji Johna Lennona protestującego przeciw przemocy i wypominającego rządowi USA wojnę w Wietnamie. Vitale zrozumiał, że przyszedł czas na zmianę profilu firmy, tak aby odpowiadała ona potrzebom obecnego rynku: podkoszulki przestały być już tak atrakcyjne jak wcześniej i niesprzedane leżą w domach towarowych. Zmienił się także sposób ubierania się młodych ludzi. Firma powinna zatem skupić się na nowym, zyskującym na popularności wszędzie stylu – casualowym. Niedługo potem, obok Robe di Kappa, narodziła się firma Jesus Jeans, której celem była produkcja we Włoszech niebieskich spodni, tak uwielbianych przez młodych ludzi na całym świecie.

Narodziny słynnego logo Kappa

W 1978 roku nastąpił trzeci i najważniejszy zwrot w historii firmy: Boglione przekonał Vitale do otwarcia nowego segmentu na rynku odzieży sportowej. Miała ona być odpowiedzią na kolejne potrzeby rynku oraz nowym sposobem na wyrażanie siebie i swojej wolności wśród młodych ludzi. Tak rodzi się nowy oddział firmy: Robbe di Kappa Sport, który wkrótce ostatecznie zmieni nazwę na Kappa.

Vitale zgadza się i przyjmuje pomysł z aprobatą. Wie również, że sukces marki musi być powiązany z wizerunkiem, który reprezentuje ją na rynku i który zapada w pamięć klientów. Dlatego decyduje się przyjąć nowe logo dla „Robe di Kappa”, którym zostaje wizerunek chłopca i dziewczynki, siedzących plecami do siebie. Zostali oni uwiecznieni w studiu fotograficznym przy via Pomba w Turynie przez fotografa Sergio Druetto. Według autorów, wybór ten miał odzwierciedlać idee tamtych czasów: poczucie wolności w byciu razem, ale także kontrast między płciami w latach feminizmu.

W rzeczywistości zdjęcie było efektem chwili przerwy owych modeli podczas sesji zdjęciowej dla marki strojów kąpielowych Beatrix. Jest to zatem obraz prosty, bardzo naturalny, niemal skradziony, następnie wycięty i umieszczony na białym tle. Jakkolwiek się to stało, tak narodziło się logo Kappa, które wkrótce miało stać się światowym symbolem odzieży rekreacyjnej, a dziesięć lat później także sportu.

Strony: 1 2 3

Udostępnij ten tekst:

Powiadom
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Kamil
Kamil
1 rok temu

Fajnie, ale brakuje tych umawianych strojów w artykule.

Kynan
Kynan
10 miesięcy temu

Jak dla mnie to te niebieskie stroje Juve były i wciąż są okropne, odpychające; wyglądają jak z taniego bazaru lub jakiegoś superhero komiksu z lat 80.