Zostać trenerem Serie A: ile to kosztuje

Zawód trenera piłkarskiego to marzenie wielu młodych ludzi i ścieżka kariery wielu zawodników. Tym, którzy część życia spędzili w korkach, objęcie stanowiska szkoleniowca może wydawać się nieco łatwiejsze niż dla pozostałych. Różnicę robi doświadczenie oraz znajomość świata calcio, zdobyta na przestrzeni lat. Jak jednak spełnić to marzenie zupełnie od zera, bez przygody z profesjonalną piłką? I, co równie ważne, ile to kosztuje?

Jak zostaje się trenerem we Włoszech

Zacznijmy od tego, że nie jest to zadanie niewykonalne – po prostu, bardziej wymagające. Żeby stać się trenerem piłki nożnej wysokiego szczebla, trzeba zdobyć licencję: należy więc podjąć kurs oraz zdać egzamin. Każdy zainteresowany ma przed sobą pięć kroków, które musi wykonać.

Krok 1. Na początku należy odbyć podstawowy kurs UEFA Grassroots C. Aby do niego przystąpić, nie potrzebna jest żadna licencja ani kwalifikacje: należy się po prostu na niego zapisać, otwarty jest więc dla wszystkich pełnoletnich zainteresowanych. Kurs trwa 10 tygodni, zawiera 123 godziny zajęć oraz 20 godzin praktyk – 10 sesji treningowych oraz pięć sesji sędziowania meczów dzieci (do lat 12) oraz seniorów amatorów.

Krok 2. Kolejny stopnień to kurs, celem którego jest licencja Amatorskiego Trenera Regionalnego. Wymagania: licencja UEFA Grassroots C (opisana powyżej). Po ukończeniu tego kursu, laureat ma prawo trenować krajowe, regionalne i okręgowe drużyny piłkarskie, a ponadto zespoły amatorskie – w tym drużyny trzeciej kategorii piłki kobiecej, aż do poziomu kobiecej Serie C. Kurs trwa 120 godzin.

Krok 3. Następnym krokiem jest licencja UEFA B. Do jej uzyskania we Włoszech, niegdyś potrzebne było odbycie osobnego kursu, dziś jednak nie jest potrzebny żaden osobny kurs, przyznaje się ją automatycznie tym, którzy posiadają obie wyżej wymienione licencje.

Krok 4. Od tego poziomu, zaczyna się przygoda z profesjonalną trenerką. Kurs 2. kategorii UEFA A, organizowany w Coverciano, daje możliwość trenowania drużyn młodzieżowych, pierwszych drużyn męskich do poziomu Serie C oraz wszystkich pierwszych drużyn kobiecych. To jednak nie wszystko: pozwala również na odgrywanie roli drugiego trenera drużyn męskich w Serie A i Serie B. Kurs trwa 192 godziny. Wymagania: ukończone minimum 30 lat oraz licencja UEFA B.

Krok 5. Piąty i ostatni krok to kurs 1. kategorii UEFA Pro, otwierający drzwi do całego świata calcio oraz dający tytuł profesjonalnego trenera piłki nożnej. Licencja ta wymagana jest m.in. do prowadzenia klubu, uczestniczącego w turniejach europejskich, organizowanych przez UEFA. Czas trwania: 256 godzin, od października do lipca, z egzaminem końcowym we wrześniu. By móc się go podjąć, należy mieć ukończone 32 lata oraz posiadać licencję 2. kategorii UEFA A.

Andrea Pirlo w trakcie obrony pracy kończącej kurs trenerski Master UEFA Pro | 14 września 2020 r.

Ile to wszystko kosztuje?

Każdy kurs ma swoją cenę. Zdobycie zawodu trenera piłki nożnej to więc inwestycja nie tylko osobista, ale i finansowa. Oto koszty (dane aktualne na sierpień 2020):

  1. UEFA Grasssroots C: 528 euro
  2. Amatorski Trener Regionalny: 458 euro
  3. UEFA B: 660 euro
  4. 2. kategoria UEFA A: 2 500 euro
  5. 1. kategoria UEFA Pro: 8 000 euro

Łączna wysokość inwestycji w zawód profesjonalnego trenera piłki nożnej to ponad 11 tysięcy euro. We Włoszech, bez wkładu finansowego takiego kalibru nie da się myśleć o zrealizowaniu marzeń o zostaniu szkoleniowcem profesjonalnej drużyny piłkarskiej.

Opracowano na podstawie: Calcio e Finanza / Cronache di Spogliatoio

Brak komentarzy

Skomentuj treść

Przegląd włoskiej prasy
Przegląd włoskiej prasy

MENU

Powrót

Share to