Juve i adidas: Historia napisana paskami

czyli 5 lat współpracy Juventusu z adidasem

Właśnie mija pięć lat współpracy marki adidas z Juventusem. Relacja pomiędzy firmami umacnia się z każdym kolejnym sezonem, a jej ukronowaniem była kolaboracja na linii adidas-Juventus-Palace. Wygląda jednak na to, że to dopiero początek wspólnego budowania wizerunku obu gigatnów. Umowa o współpracy została przedłużona do 2027 roku.

Początek współpracy

Juventus i adidas połączyły siły w kluczowym momencie dla futbolu: kiedy to noszenie koszulek piłkarskich poza stadionem, stało się sposobem wyrażania stylu. Przestało natomiast być uznawane za równie estetyczne co skarpety do sandałów. Przemiana ta nie zadziała się z dnia na dzień. Jest raczej efektem wprowadzania nowych nietuziknowych projektów koszulek, które szybko zostały zaadaptowane przez kręgi przedstawicieli mody zarówno tej ulicznej jak i celebryckiej. Współpraca rozkwitała wraz z nastaniem nowej ery w kulturze piłki nożnej. Zbiegło się to również z nową erą w historii klubu. Rewolucja w wizerunku marki i wejście na rynek mody, a następnie sprowadzenie do klubu jednego z najlepszych zawodników w historii piłki, ponownie postawiło Juve wśród światowej czołówki wielkich firm piłkarskich. Projekty koszulek jakie adidas przygotowywał w tym czasie dla bianconerich pokazały olbrzymi potencjał i korzyści jakie taka współpraca niesie ze sobą.

Sezon 2015/16

Zamiana 'swoosh’ (znaczek Nike, który symbolizuje skrzydła ze słynnego posągu greckiej bogini zwycięstwa) na 'trzy paski’ i otworzenie się na kreatywną i artystyczną stronę piłki jak i samych piłkarzy, zarówno na boisku, jak i poza nim, rozpoczęło się od trykotu na sezon 2015/16. Domowa koszulka Juve, nawiązująca do tradycjnych pasów, z jakimi utożsamiane jest od zawsze Juve, wyraźnie odrózniała się od projektów Nike. Sześć czarnych i pięć biały pasów, było przede wszystkim cieńsze niż to co oglądaliśmy do tej pory i przywodziło na myśl stroje produkowane dla Juve przez firmę Kappa. Do tego subtelna, różowa koszulka wyjazdowa. W umysłach kibiców zapisała się jako ta najbardziej prowokująca, również zawierała nawiązania do historii Juve i pierwszych koszulek klubu.

Paul Pogba, Claudio Marchisio, Angelo Ogbonna

Od samego założenia w 1897 roku, aż do 1903, piłkarze Juve nosili właśnie różowe koszulki. To one de facto były elementem wyróżniającym klub w tamtych czasach. Poprzez reinterpretację tej tradycji, projekt adidasa zawitał w najróżniejszych kręgach, od świata mody po świat muzyki. Otworzył on też nowy rozdział w historii klubu, składając jednocześnie ukłon w stronę unikalnego dziedzictwa Juventusu.

Trzeci komplet stał się niejako perfekcyjnym uzupełnieniem trykotów domowych i wyjazdowych. Głęboka czerń, ozdobiona złotymi elementami, zarówno obu marek jak i sponsora głównego, markę Jeep, to jeden z najlepszych projektów koszulek ostatnich lat. Aż szkoda, że były one zarezerwowane tylko na występy Juve w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Zwłaszcza że z tymi klub musiał pożegnać się już w pierwszej fazie pucharowej.

Sezon 2016/17

Projektanci adidasa na pewno nie mieli łatwego zadania aby na sezon 2016/17 przygotować komplet równie spektakularnie wyglądających koszulek. Po nawiązujących do tradycji i wyjątkowo eleganckich strojach z poprzedniego sezonu, zdecydowali się na odważny ruch, który miał nieść powiew świeżości. Domowa koszulka nie prezentowała już symetrycznych pasów, te stały się grubsze i przedzielone zostały cieniutkimi białymi paskami. W dalszym ciągu jednak, utrzymane były w tradycyjnym charakterze jaki zawsze niósł ze sobą biało-czarny pasiak Juve. Koszulka wyjazdowa, w kolorze niebieskim. Odnosiła się do historycznych kompletów produkowanych przez firmę Kappa, tych, w których to Juve wygrało w sezonie 1995/96 Ligę Mistrzów.

Hernanes, Paul Pogba, Alvaro Morata

Trzeci komplet z tego sezonu to ruch w kierunku nonszalancji. Zerwanie z konwenansami i odwaga… ale w dalszym ciągu nawiązanie w bardzo skuteczny sposób do historii klubu. 'Trzy paski’ zmieniły swoje miejsce i przeniesione zostały z rękawów na boki koszulki. Zastąpił je motyw ubarwienia zebry, wyjątkowo sprawne nawiązanie do lat 90., kiedy to właśnie zebra widniała jako herb na koszulkach.

Sezon 2017/18

Sezon 2017/18 to oczywiście rewolucja w wizerunku klubu. Wielu fanów bianconerich do dziś nie jest w stanie pogodzić się ze zmianą historycznego herbu Juve na nowy logotyp. Dla samego klubu ruch ten jednak był oczywisty. Zmiana identyfikacji wizualnej stała się de facto przykładem do naśladowania dla całego świata futbolu. Minimalistyczne i natychmiast rozpoznawalne logo jakie od tej pory widnieje na wszystkich produktach i materiałach Juventusu, jest tyle kontrowersyjne co… tradycyjne. Podczas gdy forma odbiega daleko od tego, do czego fani byli przyzwyczajeni, to zawiera ono w sobie esencję Juve.

Nawiązanie do pasów które są znakiem rozpoznawczym Juve, kształt tarczy scudetto jako symbol zwycięstwa i tego że Juve zawsze o nie walczy oraz litera J. Wprowadzenie tego znaku towarowego sprawiło, że otworzyły się nowe drogi dla tego, co Juventus może nim firmować. Szczególnie istotna jest łatwość z jaką możę być ono wykorzystane poza światem futbolu. Jest to, nie bójmy się tego tak nazwać, genialny ruch marketingowy. Nowe logo pojawiło się na koszulkach, które swoim wyglądem nawiązywały do klasaycznych trykotów z lat 40. i 80.

Gianluigi Buffon, Leonardo Bonucci, Stefano Sturaro, Paulo Dybala

Domowe koszulki miały prosty przylegający kołnierzyk zapinany na guziki, zabierały kibiców 70 lat wstecz. Koszulki wyjazdowe natomiast, były wycieczką do lat 80., kiedy to Kappa robiła dla Juve żółte trykoty. Nowy branding klubu prezentował się na nich wyśmienicie. Dla klubu całość stała się drogą do serc (i portfeli) młodszych generacji, głodnych odważnych i nowoczesnych projektów. Trzeci komplet, ponownie odchodzący kompletnie od tradycyjnego wyglądu koszulek Juve. Utrzymany w kolorystyce wojskowej zieleni z biało-czarnymi elementami to kolejny przykład jak współpraca obu marek komplementuje historię, nowoczesnym podejściem. Projekt ten, co ważne, klub wybrał w ramach konkursu zorganizowanego dla fanów i zaadaptowany przez firmę adidas.

Sezon 2018/19

Kontynuując swoją drogę na szczyt, w sezonie 2018/19 Juventus sprowadził do drużyny Cristiano Ronaldo. Dlatego też, kolejne wersje strojów Juventusu natychmiast stały się wyjątkowe. Koszulki piłkarskie widywane były już nie tylko na stadionie, ale również na scenach muzycznych oraz w klubach. Zawdzięczały to między innymi swojej prostocie i uniwersalności. Domowa koszulka na sezon 18/19 miała już tylko dwa czarne pasy na froncie i jeden na plecach. Ponownie przeprojektowano również kołnierzyk, który nawiazywał do produktów adidasa z serii 90s EQT.

Stefano Sturaro

Wyjazdowa koszulka w kolorze ’pastelowy piaskowy’ była krokiem adidasa w kierunku wprowadzenia koszulek piłkarskich 'na salony’. Szybko stała się lubiana wśród muzyków, artystów i sportowców reprezentujących inne dyscypliny. Całowicie przeprojektowane dopasowanie koszulek adidasa z tego sezonu, stawiało je w kategorii ’streetwear’ jak i ’sportswear’. Trzeci komplet to ponwonie wycieczka w kierunku nowoczesnych trendów. Wykonana z upcyklingowanych materiałów koszulka w kolorze ciemnej szarości. Wykończona jaskrawymi żółtymi logotypami Juve, adidas i Jeep również okazała się równie popularna wśród fanów klubu jak i kreatorów mody.

Sezon 2019/20

I tak oto docieramy do obecnego sezonu. Sezonu w którym zarówno adidas jak i Juve zdecydowały się na całkowite niemal odejście od historii i postanowiły spoglądać w przyszłość. Rewolucyjny projekt koszulki domowej, wprawdzie zachowuje tradycyjne kolory, jednak nadaje im całkowicie nowej formy. Na pewno nie łatwo było zaprojektować koszulki, które zadowolą fanów, zawodników, oraz pracowników klubu, jednocześnie zapewniając rozpoznawalność jak i popularność trykotu na arenie światowej, w którą to Juventus celuje z promocją marki. Nie łatwo było przeprojektować taką ikonę, jaką jest tradycyjny pasiak. Utrzymana w ultra-nowoczesnej stylistyce, a jednocześnie oddająca hołd historii koszulka 'pół na pół’ jest jedną z najlepiej sprzedających się koszulek piłkarskich na świecie, absolutnym bestsellerem jest oczywiście ta z nazwiskiem CR7.

Wyjazdowa koszulka również jest odejściem od tradycji z punktu widzenia projektu. Uzupełniona jednak nawiązaniami do otoczenia stadionu Juve oraz architektury Turynu, które nadają jej wyjątkowy charakter. Trzeci komplet z wzorem ’camo’, jest chyba najbardziej rozczarowujący dla kibiców a jednocześnie najbardziej uniwersalny dla wszystkich amatorów mody ulicznej.

Cristiano Ronaldo

Standardowy zestaw koszulek nie był jednak ostatnim słowem obu marek na sezon 2019/20. Do współpracy zaproszono trzecią firmę i po miesiącach spekulacji, w październiku ogłoszono kolaborację adidas x Palace. Juventus przywdział unikatowe koszulki w relatywnie niewielkiej wagi meczu przeciwko Genoi. Jednak brak spektakularnych pojedynków w tamten weekend oraz sam fakt, że mecz nie był wysokiej rangi, sprawił, że był doskonałą platformą do promocji tej wyjątkowej współpracy. Taki obrót spraw kompletnie zaskoczył świat futbolu. Nagle mecz piłkarski staje się miejsce reklamy i promocji marek. Ambicją jest wyjście ze stadionów i wejście w świat wyjątkowej mody łączącej oba swiaty.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że adidas i Juve dopiero się rozkręcają. Następne sezony na pewno będą niezwykle ciekawe jeśli chodzi o projekty koszulek. Miejmy nadzieję, że do klubu dołączą kolejni wyjątkowi modele.

Forza Juve!

Brak komentarzy

Skomentuj treść

Przegląd włoskiej prasy
Przegląd włoskiej prasy

MENU

Powrót

Share to