Pjanić za Arthura: komu się to opłaca?

czyli kwestia kasy

Wymiana zawodników pomiędzy Barceloną a Juventusem jest już niemal faktem. Jak donoszą media, w zamian za kartę zawodniczą 23-letniego brazylijskiego pomocnika Arthura Melo (wartego 80 milionów euro) blaugrana oczekuje od Juventusu karty 30-letniego bośniackiego rozgrywającego Miralema Pjanica (wycenianego na 70 milionów euro).

Jak wygląda to z finansowego punktu widzenia? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Juventus po prostu zapłaci Barcelonie 10 milionów euro za wymianę zawodników. Sposób księgowania oznacza jednak, że oba kluby odnotują około 60 milionów euro zysku z tej transakcji. Tłumaczymy, jak to policzyć.

Wprowadzenie

Na tym etapie, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób kluby piłkarskie uwzględniają transakcje kart zawodniczych. Podstawową kwestią jest rozłożenie kosztów na kilka lat (czas trwania kontraktu). Zyski natomiast są natychmiastowo księgowane na rachunkach. Zasadniczo kluby piłkarskie traktują zawodników jako aktywa. Nie ponoszą więc w pełni opłat za transfer w danym roku, w którym gracz został zakupiony, zamiast tego odpisują koszty równomiernie przez cały okres trwania umowy piłkarza poprzez amortyzację.

Arthur Melo

Ponieważ Arthur został zakupiony przez Barcelonę w lipcu 2018 roku za 30 milionów euro na 6-letni kontrakt, roczna amortyzacja wyniosła 5 milionów euro, czyli 30 milionów euro podzielone przez 6 lat. Oznacza to, że jego wartość księgowa zmniejsza się o 5 milionów euro rocznie. Po dwóch latach zatem jego wartość na rachunkach wyniosła 20 milionów euro.

Arthur: koszty księgowe; kalkulacja nie uwzględnia kwoty 9 mln euro kosztów zmiennych w momencie zakupu (nieznane kryteria płatności).

Jeśli Arthur rzeczywiście zostanie sprzedany za 80 milionów euro, zysk Barcelony ze sprzedaży piłkarza z księgowego punktu widzenia wyniesie 60 milionów euro, czyli przychody ze sprzedaży (80 miliony euro) pomniejszone o pozostałą wartość księgową (20 milionów euro).

UWAGA: Ignorujemy zmienne opłaty transferowe w wysokości 9 milionów euro, ponieważ kryteria płątności nie są znane.

Arthur: Koszty księgowe oraz warunki sprzedaży do Juventusu

Patrząc na to z jeszcze innej perspektywy: zysk gotówkowy ze sprzedaży Arthura wyniósłby 50 milionów euro (przychód z 80 milionów sprzedaży, pomniejszony o cenę zakupu, wynoszącą 30 milionów), dodajemy do tego 10 milionów euro amortyzacji zawodnika, która została już zaksięgowana na rachunkach, co daje 60 milionów euro zysku księgowego.

Arthur: Koszty księgowe i sprzedaż do Juventusu – spojrzenie alternatywne

Miralem Pjanić

Juventus zakupił Miralema Pjanicia w lipcu 2016 roku za 35 milionów euro na mocy 5-letniej umowy. Roczna amortyzacja wyniosła 7 milionów euro, czyli 35 milionów euro rozłożone na 5 lat. Oznacza to, że jego wartość księgowa zmniejsza się o 7 milionów euro rocznie. Zatem po dwóch latach jego wartość w księgach wyniosła 21 milionów euro.

Miralem Pjanić: koszty księgowe

W lipcu 2018 roku Juventus przedłużył umowę z Pjaniciem o kolejne dwa lata, do 2023 roku. Oznacza to, że postała wartość 21 milionów euro na kontach została następnie rozłożona na 5-letni okres obowiązywania nowej umowy, zmniejszając roczną amortyzację do 4,2 miliona euro. Finalnie oznacza to, że jego wartość na rachunkach klubu wynosi obecnie 13 milionów euro.

Pjanić: Koszty księgowe w momencie przedłużenia kontraktu

Jeśli bianconeri sprzedadzą Pjanicia za 70 milionów euro, zysk Juventusu ze sprzedaży gracza z księgowego punktu widzenia wyniesie 57 milionów euro, czyli przychody ze sprzedaży w wysokości 70 milionów euro, pomniejszone o pozostałą wartość księgową 13 milionów.

Pjanić: koszty księgowe oraz sprzedaż do Barcelony

Tym sposobem zarówno blaugrana jak i Stara Dama zwiększą swoje zyski o około 60 milionów euro. Pomimo różnicy netto między transferami, wynoszącej zaledwie 10 milionów. Oczywiście, umowy jeszcze formalnie nie potwierdzono (stan na 26 czerwca 2020 r.). Jednak po rozwikłaniu zagadki księgowej, wiadomo już, dlaczego oba kluby wydają się być skłonne do sfinalizowania tej wymiany.

Na podstawie Swiss Ramble

Brak komentarzy

Skomentuj treść

Przegląd włoskiej prasy
Juventus - Lecce

MENU

Powrót

Share to