Algorytm Serie A: jak działa?

czyli jak rozstrzygnąć sezon 2019/20

Włoska Federacja Piłkarska opublikowała oficjalny dokument, w którym wyjaśnia, jak działa algorytm, służący za „rozwiązanie awaryjne”, na wypadek, gdyby rozgrywki Serie A zostały ponownie zawieszone, a tym samym przedwcześnie zakończone. Jeśli jesteście gotowi na zderzenie ze światem matematyki, zapraszamy do lektury.

Dokumentem podzielił się Michele Criscitiello z redakcji Sportitalia, wyjaśniając przy okazji krok po kroku działanie algorytmu, który wywołał ostatnio wiele kontrowersji w świecie włoskiego calcio. Pomimo protestów ze strony przedstawicieli wielu klubów Serie A, Gabriele Gravina, szefujący FIGC, zaproponował wdrożenie „algorytmu, który będzie mógł mieć zastosowanie w przypadku zawieszenia i/lub anulowania rozgrywek ligowych, tym samym więc w przypadku, gdyby niemożliwym okazało się doprowadzenie ich do końca w czasie wyznaczonym na rozstrzygnięcie sezonu 2019/20„.

Jak funkcjonuje algorytm?

Oto szczegóły algorytmu:

 • opiera się na pewnych danych, wynikające z bieżącej klasyfikacji drużyn;
 • bierze pod uwagę aktualny „status” klubów, tzn. liczbę dotychczas rozegranych meczów;
 • wykorzystuje parametry, takie jak „punkty” oraz „różnica goli”, zarówno w rozgrywkach krajowych, jak i międzynarodowych, do rozstrzygnięcia przypadków „równości” pomiędzy dwiema bądź większą liczbą drużyn;
 • czerpie z pewnych danych i współczynników (np. średnia punktów, współczynnik tzw. rentowności strzeleckiej), niewypaczonych przez czynniki zewnętrzne;
 • w odmienny sposób traktuje dane dostępne natychmiast (100% wagi) oraz obliczenia o nie oparte (90% wagi dla parametrów, związanych ze średnią punktów; 10% wagi dla bramek zdobytych oraz różnicy goli).

(Magiczna?) formuła

Sama formuła, wygląda na wyjętę z podręcznika do algebry, nie zaś z dokumentu, związanego z piłką nożną:

Pt(x) + 0,90[(mpc t(x) x c t(z-x)) + (mpf t(x) x f t(z-x))] + 0,10[(iag x Δr t(x))]

Co oznaczają powyższe pozycje?

 • Pt(x) = punkty, zdobyte przez drużynę w rozegranych meczach;
 • mpc t(x) = średnia punktów, zdobytych przez drużynę na własnym stadionie w rozegranych meczach;
 • c t(z-x) = liczba meczów domowych, pozostałych do rozegrania;
 • mpf t(x) = średnia punktów, zdobytych przez drużynę na wyjeździe w rozegranych meczach;
 • f t(z-x) = liczba meczów wyjazdowych, pozostałych do rozegrania;
 • iag = współczynnik średniej zagregowanej rentowności strzeleckiej drużyny (suma goli / suma punktów);
 • Δr t(x) = różnica goli drużyny w rozegranych meczach.

Parametr t(x) dotyczy momentu zatrzymania rozgrywek (i tym samym „zamrożenia” klasyfikacji), zaś algorytm bierze pod uwagę ewentualne różnice w liczbie spotkań, rozegranych przez drużyny. Jeśli więc chcieć ująć powyższy wzór w bardziej „ludzkiej” formie, wyglądałby on następująco:

(punkty zdobyte) + 0,90 [(śr. punktów w meczach domowych) x (mecze domowe pozostałe do rozegrania) + (śr. punktów w meczach wyjazdowych) x (mecze wyjazdowe do rozegrania)] + 0,10 [(zdobyte bramki/punkty x różnica goli)]

Weźmy za przykład Juventus i jego obecną sytuację w tabeli i stwórzmy symulację pozycji turyńskiego klubu w tabeli, przyjmując, że rozgrywki zostały zawieszone:

Juventus: 63 + 0,90 [(2,85) x (6) + (2) x (6)] + 0,10 [(50/63 x 26)] = 91,2

Algorytm a scudetto

Powyższej formuły będzie można użyć w przypadku, gdy rozstrzygnięcie sezonu nie będzie możliwe na boisku. Przyda się więc, jeśli Włoska Federacja Piłkarska będzie musiała określić finalny układ tabeli ligowej Serie A, by na jej podstawie przyznać tytuły sportowe bądź określić listę drużyn, uprawnionych do gry w meczach typu play-off, play-out lub pucharach. Nie jest jednak powiedziane, że algorytm posłuży do podjęcia decyzji o przyznaniu scudetto za sezon 2019/20. Dokument FIGC stanowi, że jest to jeszcze element poddany dyskusjom.

Co by było, gdyby…?

Jak wyglądałaby tabela ligowa Serie A, gdyby sezon 2019/20 został zakończony na obecnym etapie i po zastosowaniu wyżej opisanego algorytmu? Spójrzmy:

 1. Juventus 91,2 (=)
 2. Lazio 90,8 (=)
 3. Inter 81,4 (=)
 4. Atalanta 75,4 (=)
 5. Roma 65,5 (=)
 6. Napoli 55,7 (=)
 7. Hellas Verona 52,1 (+1)
 8. Parma 51,4 (+1)
 9. Milan 50,5 (-2)
 10.  Bologna 47,7 (=)
 11.  Cagliari 47,1 (+1)
 12.  Sassuolo 47 (-1)
 13.  Fiorentina 42 (=)
 14.  Udinese 38,4 (=)
 15.  Torino 38 (=)
 16.  Sampdoria 36 (=)
 17.  Genoa 33,7 (=)
 18.  Lecce 32,4 (=)
 19.  SPAL 22,7 (=)
 20.  Brescia 18,9 (=)

Jak widać na powyższym przykładzie, zmian w tabeli nie byłoby zbyt wiele. Liderem pozostałby Juventus, do którego Lazio traciłoby 0,4 punktu. Strefa premiowana grą w Lidze Mistrzów pozostałaby niezmieniona, tymczasem Hellas Verona wyprzedziłby Milan w wyścigu po ostatnie miejsce, premiowane grą w Lidze Europy (niezależnie od wyniku, osiągniętego w Pucharze Włoch). Do Serie B spadłyby BresciaSPAL oraz Lecce.

Miejmy jednak nadzieję, że losy scudetto zostaną rozstrzygnięte w najlepszy możliwy sposób: na boisku.

Brak komentarzy

Skomentuj treść

Przegląd włoskiej prasy
Przegląd włoskiej prasy

MENU

Powrót

Share to