Stadion San Siro do wyburzenia?

nowy stadion w Mediolanie

„Stadion San Siro nie reprezentuje wartości kulturowej [dla Mediolanu] i może zostać wyburzony” – orzekła wczoraj komisja regionalna ds. dziedzictwa kulturowego Lombardii. Oznacza to zielone światło dla Interu i Milanu, planujących budowę nowego obiektu, gdyby te nie chciały uwzględniać w projekcie budowlanym zachowania obecnego stadionu.

Wyburzenie stadionu Giuseppe Meazzy było początkowym pomysłem, później jednak, między innymi z uwagi na potencjalną wartość kulturową dla miasta, kluby zdecydowały się pracować nad zmodyfikowanym projektem. Zakłada on wybudowanie nowego obiektu wraz z jednoczesnym przekształceniem części obecnego San Siro w centrum sportu i rekreacji. Pozostawiona miałaby zostać jedna z wież stadionu, część jednej ze ścian, a także dobudowane zadaszenia. Na miejscu otworzonoby sklepy, kina, centrum handlowe oraz przede wszystkim sportowe.

Jak informuje La Gazzetta dello Sport, mimo oświadczenia wspomnianej komisji, Inter i Milan zamierzają pozostać przy tej ostatniej idei. W ciągu najbliższego miesiąca spodziewają się też zatwierdzenia jednego z dwóch projektów, które prezentujemy poniżej. Łączna wartość inwestycji przekroczy 1,2 miliarda euro, z czego 100 milionów kosztować będą prawa do gruntów na 99 lat.

Projekty nowych stadionów Interu i Milanu (kliknij, aby powiększyć).

Pierwszy projekt („Pierścienie Mediolanu„) ma po części nawiązywać strukturą do obecnego San Siro (dwa poziomy widowni). Pozwoliłby na organizowanie nie tylko meczów, ale również imprez muzycznych. W jego centrum zamontowane zostałyby ekrany wielkoformatowe. Elewacja ma zmieniać kolor dzięki świetlnym panelom. Kiedy więc mecz grałby Milan, stadion mógłby być w całości czerwony, zaś Inter mógłby liczyć na podświetlenie elewacji na niebiesko. Autorem projektu jest David Manica.

Drugi koncept („Katedra„) różni się od pierwszego kształtem i zamysłem. Ma on przypominać ikony Mediolanu, takie jak Duomo. Widownia miałaby być podzielona na dwie trzypoziomowymi trybunami wzdłuż boiska oraz dwiema trybunami za bramka, umożliwiającymi tworzenie spektakularnych choreografii. Autorem projektu jest Populous.

Oba projekty zakładają, że nowy stadion pomieści około 60 tysięcy widzów.

Brak komentarzy

Skomentuj treść

Przegląd włoskiej prasy
Liga Mistrzów 1995/96: triumf Juve

MENU

Powrót

Share to