Nowy protokół FIGC: co zawiera?

powrót Serie A na boiska

Jakie zmiany zawiera zmodyfikowany protokół Włoskiej Federacji Piłkarskiej, określający warunki powrotu Serie A na boiska i jaki ma to wpływ na rozgrywki? FIGC musiała zmodyfikować ostatnią wersję dokumentu, z uwagi na fakt, iż rząd włoski, po konsultacji z komitetem techniczno-naukowym, odesłał go do poprawki, uznając za „niewystarczający”. Treść nowego protokołu opiera się na trzech kluczowych punktach, które nie znajdowały się w nim poprzednio:

1. Testy na obecność koronawirusa co cztery dni

Kluby będą zobowiązane do przeprowadzania piłkarzom częstszych regularnych wymazów, mających na celu kontrolę ich stanu zdrowia. Pierwsze mają zostać pobrane 72-96 godzin po wznowieniu treningów drużynowych, po czym obowiązkowo powtarzane co cztery dni. Dodatkowo, na początku treningów grupowych, a później co 14 dni ma być przeprowadzany test na obecność przeciwciał na koronawirusa.

2. Bez izolacji – piłkarze śpią w domach

Zniesiony zakaz kontaktu piłkarzy z otoczeniem oraz zgrupowanie w zamknięciu w centrach sportowych klubów. Zawodnicy będą zobowiązani zadbać o to, żeby dojazdy na treningi oraz do domu odbywały się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Nie mogą np. wykorzystywać ewentualnie zatrudnionych kierowców do prowadzenia aut. To samo dotyczy pracowników sztabu technicznego klubu.

3. W przypadku zarażenia – kwarantanna całej drużyny

To chyba najbardziej kontrowersyjny i uciążliwy punkt. Jeśli podczas treningów okaże się, że któryś zawodnik jest zarażony koronawirusem, zostanie od natychmiast odizolowany, drużyna zaś poddana 14-dniowej kwarantannie. Pozostanie jednak na terenie centrum sportowego klubu, gdzie będzie mogła kontynuować treningi. Pozostanie przy tym pod stałą obserwacją lekarzy klubowych. Testy na obecność wirusa będzie przeprowadzać się co 48 godzin.

Nowy protokół, zawierający powyższe zapisy, zostanie dzisiaj rozważony przez komitet techniczno-naukowy, który następnie zarekomenduje jego zatwierdzenie i wdrożenie bądź odeśle do kolejnych poprawek. Jak informuje La Gazzetta dello Sport, zapisy protokołu (zwłaszcza punkt 3) będą mogły zostać poddane dalszym modyfikacjom, w zależności od tego, w jaki sposób będzie wyglądała krzywa zachorowań we Włoszech w ciągu najbliższych 10-12 dni.

Brak komentarzy

Skomentuj treść

Przegląd włoskiej prasy
Aleksandra Sikora: Najciekawsza jest zmiana

MENU

Powrót

Share to