A jeśli znów ktoś się zarazi?

scenariusze powrotu na boiska

Od wielu dni trwają burzliwe dyskusje na temat powrotu drużyn piłkarskich na boiska treningowe, a w rezultacie również rozgrywek ligowych. Przewidywaną datą we Włoszech pozostaje 4 maja. Co jednak jeśli zespoły wrócą do pracy, po czym ktoś znów zarazi się koronawirusem?

Na pytanie to formalnie powinien odpowiedzieć protokół Włoskiej Federacji Piłkarskiej, opracowany przez federalny sztab medyczny na cel powrotu treningów i rozgrywek. Liczy 47 stron, a jego zawartość zostanie dziś przedyskutowana z ministrem sportu Vincenzo Spadaforą.

Vincenzo Spadafora i Gabriele Gravina

Najgorszy scenariusz

Załóżmy więc najgorsze: piłkarze wracają na boiska, po czym okazuje się, że w trakcie aktywności sportowej zostaje u kogoś zdiagnozowany koronawirus. Oto procedura według aktualnych założeń protokołu FIGC:

1. Osoba zarażona (piłkarz, członek sztabu technicznego, fizjoterapeuta itp.) powinna zostać natychmiast odizolowana od reszty grupy, bez względu na pełnioną funkcję.

2. Osoba zarażona powinna zostać umieszczona w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, niedostępnym dla pozostałych. Wejście do pomieszczenia powinno być możliwe wyłącznie dla służb ratunkowych oraz wykwalifikowanych sanitariuszy.

3. Kontakt z zarażoną osobą powinien być maksymalnie ograniczony do czasu przybycia na miejsce odpowiednich służb medycznych.

4. Reszta grupy może kontynuować pracę, jednak powinno nastąpić przejście na tryb izolowany (zachowanie dystansu, treningi indywidualne zamiast grupowych). Obowiązkowo, należy nieprzerwanie monitorować sytuację zdrowotną całej grupy.

5. Wszystkie osoby powinny poddać się podwójnemu wymazowi w odstępie 24 godzin, który następnie zostanie przebadany na obecność koronawirusa.

6. Powyższa procedura (punkt 5) powinna zostać powtórzona w odstępie 5-7 dni.

7. Osoby, które miały najbliższy kontakt z zarażonym, mogą zostać poddane kwarantannie.

Największe ryzyko dla kontynuowania aktywności sportowych niesie za sobą punkt 7, może bowiem doprowadzić do ponownego zatrzymania prac na boiskach, a w szczególnej sytuacji nawet całych rozgrywek. To właśnie ten scenariusz musi zostać szczegółowo przedyskutowany z reprezentującym włoski rząd ministrem Spadaforą.

Brak komentarzy

Skomentuj treść

Przegląd włoskiej prasy
Przegląd włoskiej prasy

MENU

Powrót

Share to