List UEFA i ECA do klubów

prosto z Nyonu

UEFA, Europejskie Stowarzyszenie Klubów (ECA) oraz stowarzyszenie Europejskiech Zawodowych Lig Piłkarskich (EL) wystosowały list do lig europejskich oraz grających w nim klubów, w którym opowiadają się za wznowieniem rozgrywek ligowych i pucharowych, a tym samym za dokończeniem sezonu 2019/20 na boiskach.

Pod listem podpisali się: Aleksander Ceferin (UEFA), Andrea Agnelli (ECA) oraz Lars-Christer Ollson (EL). Poniżej publikujemy jego treść.

Obecny kryzys zdrowotny, spowodowany przez pandemię COVID-19 jest dla naszego społeczeństwa zjawiskiem bezprecedensowym. Oprócz zagrożenia dla zdrowia publicznego, które pozostaje bezsprzecznie najważniejszym priorytetem, w dramatyczny sposób uderzył we wszystkie sektory gospodarki. Świat futbolu nie jest pod tym wzgledem wyjątkiem. Od kilku tygodni, aż do dzisiaj, wszystkie rozgrywki – krajowe i europejskie – są z konieczności zawieszone.

Pomimo tak poważnego rozwoju wydarzeń, świat europejskiego futbolu potrafił zareagować niczym zjednoczona rodzina. 17 marca wypracowane zostało wspólne stanowisko UEFA, ECA oraz EL, w myśl którego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby rozgrywki krajowe i europejskie zostały dokończone, zgodnie z ich pierwotnym formatem. Bardzo ważne jest, by nawet tak destrukcyjne wydarzenia, jak obecna epidemia, nie sprawiły, by nasze rozgrywki nie mogły zostać dokończone na boisku, w zgodzie z ich zasadami. Nie możemy dopuścić, by sportowe tytuły i wyróżnienia nie były efektem rezultatów wywalczonych na boisku. Naszym zadaniem, jako odpowiedzialnych liderów świata sportu, jest umożliwienie tego, przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków: planowania, działania operacyjnego, a także narzędzi normatywnych.

Przemy do przodu, zjednoczeni i świadomi, że tylko skoordynowany, niezwykły wysiłek organizatorów wszystkich rozgrywek może pomóc futbolowi w Europie w wyjściu z kryzysu, odbudowując jego istotę: rozgrywki piłkarskie na boiskach. Bez solidarności i zjednoczenia, nikt z nas nie będzie w stanie wyjść z kryzysu, ponieważ wszyscy jesteśmy od siebie zależni.

Poświęcenie w tej sprawie odzwierciedliło się w stworzeniu dwóch współpracujących ze sobą grup roboczych. Pracują one nad potencjalnym kalendarzem, a równolegle nad kwestiami prawnymi, regulacyjnymi, biorąc pod uwagę finansowe konsekwencje ewentualnego przedłużenia sezonu 2019/20 poza 30 czerwca.

Grupy robocze odbyły już kilka spotkań i są ze sobą w codziennym kontakcie, dążąc do tego, by cel, jakim jest dokończenie rozgrywek w naturalny sposób, został osiągnięty. Żeby to się stało, opracowywane są konkretne plany. Prace skupiają się obecnie na scenariuszach, dotyczących lipca i sierpnia. Możliwe jest, że rozgrywki UEFA zostaną wznowione dopiero po zakończeniu krajowych. Konieczne jest wspólne zarządzenie kalendarzami, ponieważ koniec obecnego sezonu musi zostać skoordynowany z początkiem kolejnego. Może się więc zdarzyć, że start rozgrywek w sezonie 2020/21 opóźni się.

Przyglądając sie uważnie rozwojowi obecnej sytuacji, mamy nadzieję być w stanie jak najszybciej – idealnie w połowie maja – przedstawić propozycję kalendarza. Celem jest zatwierdzenie planu dokończenia sezonu bez zostawiania kogokolwiek w tyle. Przedwczesne zakończenie rozgrywek powinno być ostatecznością, którą dopuścimy dopiero w przypadku, gdy jasne będzie, że nie ma możliwości wypracowania działającej alternatywy.

Jesteśmy przekonani, że futbol może powrócić na boiska już w najbliższych miesiącach, w zgodzie z warunkami, dyktowanymi przez władze. Wierzymy, że decyzja o porzuceniu rozgrywek krajowych, byłaby na tym etapie przedwczesna i nieuzasadniona. Z uwagi na to, że uczestnictwo w turniejach klubowych UEFA jest uzależnione od rezultatów, osiągniętych w rozgrywkach krajowych, przedwczesne zakończenie sezonu podałoby spełnienie tego warunku w dużą wątpliwość. UEFA zastrzega sobie prawo do decyzji o upoważnienia klubów do udziału w rozgrywkach europejskich w sezonie 2020/21, w zgodzie z ich regulaminem.

Wiemy, że dzielicie z nami te same sportowe wartości i czujemy Wasze wsparcie dla naszej misji, polegającej na chronieniu uczciwości rozgrywek. Wzywamy każdego z Was do lojalnego poparcia naszych wspólnych działań, służących interesowi futbolu w Europie. Wyrażamy też pełne zaufanie do Waszych przedstawicieli, pracujących w ramach powołanych grup roboczych.

Poniżej publikujemy list w oryginale:

Brak komentarzy

Skomentuj treść

Przegląd włoskiej prasy
Przegląd włoskiej prasy

MENU

Powrót

Share to