Rewolucja w piłce nożnej?

zza kulis futbolu

Corriere dello Sport pisze dzisiaj o zmianach, jakich wprowadzenie rozważa FIFA, dyskutując o nich z przedstawicielami lig: niemieckiej, angielskiej, belgijskiej i amerykańskiej. Z rozmów nieoczekiwanie wykluczono Włochów, którzy byli pionierami we wprowadzeniu technologii VAR.

Oto rozważane zmiany w skrócie:

  1. Rzuty z autu: miałyby być wykonywane nogą, na podobieństwo futsalu; w praktyce rzut z autu stałby się więc rzutem wolnym.
  2. Rzuty wolne: wykonujący miałby swobodę wyboru i mógłby nie tylko strzelić bezpośrednio na bramkę, ale np. rozpocząć grę od dryblingu.
  3. Kartki: kiedy zawodnik, mający na koncie żółtą kartkę, popełni faul „na kartkę”, zostałby usunięty z boiska na 2, 5 lub 10 minut; czerwona kartka pozostałaby wyłącznie jako kartka bezpośrednia.
  4. Czas gry: stałby się czasem efektywnym, podobnie jak w koszykówce lub hokeju na lodzie. Czas byłby wstrzymywany podczas przestojów w grze.
  5. Zmiany: zostałyby zniesione limity zmian. Trener mógłby mieć do dyspozycji długą ławkę rezerwowych i dowolnie zarządzać zmianami.

Plan FIFA zakłada ostrożne testowanie powyższych rozwiązań najpierw na szczeblu młodzieżowym, następnie amatorskim. Pionierem w ich wprowadzeniu w życie miałaby zostać Holandia.

Brak komentarzy

Skomentuj treść

Piękniejsza strona futbolu
Przegląd włoskiej prasy

MENU

Powrót

Share to